Ludzie jąkający inspirują

22 października jest od 12 lat obchodzony jako Światowy Dzień Osób Jąkających się (ISAD). Każdego roku odbywa się pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi: Ludzie jąkający inspirują.

Jeszcze 20 lat temu był to poważny problem, który nierzadko wykluczał osobę jąkającą ze środowiska, a już na pewno zamykał drogę do kariery. Trzeba było nie lada samozaparcia, by pokonać jąkanie.

W Polsce świetnie poradził sobie z tym szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jurek Owsiak. Natomiast Adam Michnik udowodnił, że jąkając się, można odnieść sukces nawet w dziennikarstwie. Obaj są ludźmi, którzy – dzięki swojej postawie – inspirują. Każdy z nich jest bardzo aktywny. Podobnie jak prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Jąkających się Marek Dubiński, na co dzień pracownik Biblioteki Głównej Politechniki Wrocławskiej (na zdjęciu).

Marek kiedyś powiedział, że kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie. I choć od urodzenia jest niepełnosprawny, to ciągle pokonuje trudności, osiąga swoje cele i przy tym ma poczucie humoru, którym zaraża innych. Uwielbia sentencje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, chińskie, japońskie, łacińskie.

Jąkanie
Jąkanie jest zaburzeniem komunikacji. Dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych i jest przyczyną ich niskiej samooceny. Osoby jąkające nierzadko są nieakceptowane przez środowisko.

Źródło ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *